A szerkesztõrõl

Kedves Látogató!


A blog szerkesztőjeként szeretnék röviden bemutatkozni. Fekete Tamásnak hívnak, 1987. július 28-án születtem Veszprémben, de születésemtől kezdve Litéren lakok. 
Óvodába Litéren jártam, majd az általános iskola első két évét (1994-1996) is Litéren, az Árpád Fejedelem Általános Iskolában végeztem. Osztályfőnökünk távozása miatt azonban Veszprémben, az akkor újonnan alapított Alapítványi Általános Iskola és Gyermekek Háza harmadik osztályában folytattam a tanulmányaimat.
Innét 2000-ben nyertem felvételt a Lovassy László Gimnázium hatosztályos tagozatára, ahol 2006-ban érettségiztem. Általános és középiskolai tanulmányaim alatt szerettem bele a történelem tudományába, ebben nagy hatással volt rám anyai nagyanyám, mint történelemtanár, illetve gimnáziumi tanáraim.
Ennélfogva jelentkeztem és nyertem felvételt a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának történelem szakára. Itt 2009-ben, majd 2011-ben szereztem alapdiplomát, és történészi oklevelet.
Első munkahelyem a veszprémi Boldog Gizella Főegyházmegyei Gyűjteményben volt, ahol két szezonon keresztül voltam tárlatvezető.
Ezután kerültem jelenlegi munkahelyemre, a Magyar Nemzeti Levéltár Veszprém Megyei Levéltárába, ahol levéltárosi munkakörben dolgozok. Jelenlegi munkakörömnek köszönhetően ismerkedtem meg a Veszprém megyei levéltári rendszerrel, Litér történeti irataival, valamint a család- és helytörténeti kutatás szépségeivel.
Litér helytörténete már középiskolás korom óta érdekelt, még a falumonográfia megjelenése előtt olvastam Kispéter István "Litér kronológiája (i. e. 3500-1990)" című munkáját. A helytörténeti kutatást azonban 2012-ben kezdtem meg, amikor felkértek a Mogyorósi Napok keretében tartandó helytörténeti előadás megtartására.
Ezután 2014-ben keresett meg Ertl Pálné Kuti Marika néni, aki szeretett volna bevonni a litéri Értéktár Bizottság munkájába, ezért több rendezvényükön is részt vettem. Sajnos Marika néni váratlan elhalálozása miatt a Bizottságba való bekerülésem elmaradt, viszont Litér község képviselő-testülete engem jelölt ki Marika néni utódjának a Bizottság élére, s ezt a munkát kezdem meg 2015-ben.
Feleségem, Feketéné Németh Diána is a történettudomány szellemében tevékenykedik Litéren, bár egy másik formában. Jelenleg ő a Litéri Református Általános Iskola történelemtanára.

Mindezek mellett sajnos nem tartozok a tősgyökeres litériek közé, mert csak anyai nagyszüleim költöztek Litérre az 1960-as évek első felében, de mivel családom már fél évszázada a község közösségének részét képezi, így én is büszke litérinek tartom magamat.
Az alábbiakban családom múltjába szeretnék egy kis betekintést engedni, hogy akik eddig esetlegesen nem ismertek, azok is ismerősként tekinthessenek rám.

Édesapám, Fekete László halimbai származású, ám apai nagyszüleim Fekete Sándor és Vépi Mária csak a bauxitbányászat révén kerültek el szülőfalujukból, Kapolcsról Halimbára. Ennél fogva apai ágon a török korig visszanyúlóan ősi kapolcsi és Kapolcs környéki felmenőkkel rendelkezem.

Édesanyám, Feketéné Németh Ibolya Ilona már kisgyermekkorában költözött szüleivel Litérre Balatonalmádiból, mivel nagyapámat, Németh Józsefet munkája ide kötötte. Ennek köszönhetően az általános iskolát már végig Litéren végezte, majd 1991-től kezdve a litéri községi önkormányzatának munkatársaként dolgozik mind a mai napig.

Anyai nagyapám, Németh József 1927. január 22-én született Makón, tősgyökeres makói református szülőktől, s fiatalemberként meggyőződéses kommunistává vált, és harcolt a második világháborúban a visszavonuló magyar és német hadsereg ellen. A diktatórikus rendszerhez való feltétlen lojalitása eredményeképpen került Litérre, ahol 1962. május 1-től 1968. december 31-ig a Litéri Községi Tanács Végrehajtó Bizottságának elnökeként működött. Ezidő alatt kapott szolgálati lakást Litéren, és családjával együtt ekkor költözött a faluba, és ott élt egészen 1997. január 4-én bekövetkezett haláláig, amikor is a litéri köztemetőben helyezték végső nyugalomra.

Anyai nagyanyám, Németh Ilona 1929. november 22-én született a Vas megyei Csényén, római katolikus paraszti-kisiparos családban, de gyermekkorában édesapja munkája Szombathelyre szólította őket. A második világháború is itt érte őket, de a háborút követően nagymamám Budapestre, az ELTE Tanárképző Karára nyert felvételt, ahol magyar-történelem szakos tanárként végzett 1953-ban. Nem sokkal ezután került Fűzfőgyártelepre, ahol egészen nyugdíjazásáig a 303. sz. Ipari Szakmunkásképző Intézet (ma Öveges József Szakképző Iskola, Gimnázium és Kollégium) magyar-történelemtanáraként dolgozott. Nyugdíjazását követően hosszú évekig volt a litéri könyvtár könyvtárosa, s néhány évvel ezelőttig aktív tagja volt a litéri Idősek Klubjának is.

Litér, 2016. január 23.