Litéri szfragisztika

A szfragisztika vagy pecséttan a történettudomány egyik segédtudománya, amely a pecséteket vizsgálja. A pecsét kemény nyomóra alkalmazott ábrázolásnak, képlékeny anyagra átvitt lenyomata. A magyar nyelvben a pecsét szó a pecsétnyomó megnevezésére is szolgál, de a tudomány csak a lenyomatot érti rajta. Neve a latin signum, sigillum szóból ered. Már a középkorban is foglalkoztak a pecsétek vizsgálatával, de önálló tudománynak a XVIII. századtól tartjuk. A pecsétek művészi kivitelezésű lenyomatok, melyeknek főleg jogi funkciójuk van: bizonyító, hitelesítő és érvényesítő erejűek.

Litéren többféle pecséttípust különböztethetünk meg, melyeket a pecsételő jogi személy szempontjából kategorizálhatunk. Ezáltal megkülönböztetünk községi, egyházi és nemesi pecséteket, melyek a közigazgatás szervének, az adott egyházközségeknek, nemesi hivatali- vagy magánszemélyeknek hitelesítő eszközei.

Az alábbi linkekre kattintva ezen kategóriák szerint tekinthetők meg a folyamatosan bővülő digitalizált pecsétgyűjtemények: